aerofobi-nedenleri-belirtileri-tedavisi

Aerofobi – Uçak Korkusu Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Uçmanın gerekli olduğu bir tatil veya iş seyahatine mi çıkıyorsunuz, ancak bunun düşüncesi sizi endişelendiriyor mu? O zaman Aerofobi hastası olabilirsiniz.

Aerofobi helikopterlerde, uçaklarda ve diğer uçan araçlarda uçma korkusudur. Bazı hastalarda Klostrofobi (küçük ve kapalı alanlardan korkma) veya Akrofobi (yükseklik korkusu) vb. Gibi diğer korkular veya fobilerle birlikte bulunabilir. Hava yolcularının yaklaşık % 25’inin bu fobiden muzdarip olduğu bilinmektedir.

Ne Kadar Yaygındır?

Çalışmalar, beş kişiden en az birinin aerofobisi olduğunu göstermektedir. Hava yolcuları arasında yaklaşık yüzde 25’inin aerofobi’nin olduğu görülmüştür. Aerofobi insanlarda görülen en yaygın fobilerden biridir. Yaş, cinsiyet veya diğer kişisel özelliklere bakılmaksızın herkesle ortaya çıkabilir.

Aerofobi Nedenleri Nelerdir?

  1. Travmatik Bir Deneyim: Çoğu zaman, uçuş ve hava yolculuğu fobisi, hava kazası veya kaçırma gibi hava yolculuğu ile ilgili benzer bir travma yaşanarak oluşur. Birkaç kez, korku, hava kazası, kaçırılma ile ilgili haberleri TV ve internette izlemenin bir sonucu bile olabilir. Bir kişi, başka bir kişinin hava yolculuğunda acı verici bir olaydan geçtiğini gördükten veya duyduktan sonra bu tür fobi oluşabilir.
  2. Diğer Fobiler: Diğer birçok fobi de insanlarda aerofobiyi tetikleyebilir. Klostrofobi (küçük ve kapalı yerlerden korkma) ve Akrofobi (yükseklik korkusu) ile yakından ilişkilidir. Bazen Sosyal fobisi (sosyal durum korkusu) ve Agorafobi (açık veya kalabalık alan korkusu) olan insanlar, hava yolculuğu yapmaları gerektiğinde aerofobide oluşabilir. Benzer şekilde, birçok insan uçuş sırasında hareket hastalığına ve baş dönmesine (baş dönmesi korkusu) sahip olabilir. Bu da sonuç olarak aerofobiyi tetikleyebilir.
  3. Genetik Olması: Ailenin aerofobi geçmişi varsa, insanlar aerofobi’nin oluşmasına karşı daha savunmasızdır. Bu özellik aldıkları ve ailelerinden öğrendikleri doğal bir içgüdüdür.
  4. Farklı Tıbbi Durumlar: Sinüs problemleri, grip, kulak rahatsızlıkları ve derin ven trombozu gibi bazı tıbbi durumların hastalarda aerofobiyi oluşturduğu bilinmektedir.

Aerofobi Belirtileri Nelerdir?

Aerofobi hastalarında görülen yaygın semptomlar şunlardır:

  1. Uçma hakkında sıkıntılı düşüncelerle birlikte yoğun ve sürekli korku (her türlü hava yolculuğundan önce ve sırasında).
  2. Havaalanında uçuş beklerken veya uçağa binerken gözle görülür rahatsızlık.
  3. Ciddi durumlarda hava yolculuğundan ve hatta havaalanları gibi ilgili yerlerden tamamen kaçınma.
  4. Anksiyete çekerken karışıklık ve net düşünememe.
  5. Agresif mücadele: Aile, arkadaşlara ve havaalanı çalışanlarına kızma.
  6. Sallanma, bulantı, kusma, karın huzursuzluğu, ishal, sık idrara çıkma, hızlı kalp atışı, göğüs ağrısı, baş dönmesi, bayılma, terleme ve rutubetli eller gibi fiziksel sıkıntıların eşlik ettiği panik ataklar.

Doktora Ne Zaman Gidilir?

Yukarıdaki belirtiler altı aydan uzun bir süredir ortaya çıkıyorsa ve günlük yaşamınızı bozuyorsa, tedavi sürecine başlamanız gerekir. Ayrıca siz veya aile üyelerinizden herhangi biri uçuş korkusundan dolayı seyahatlerden ve iş ilişkilerinden kaçınıyorsa, bir doktora danışmanız gerekir.

Aerofobi Nasıl Tedavi Edilir?

Aerofobi’nin semptomlarını kontrol etmeye yardımcı olabilecek birçok yol vardır.

Pozlama Tedavisi

Terapist, kişiyi gerçek veya taklit bir uçuşa maruz bırakarak bir kişide ortaya çıkan korkuyu araştıracaktır. Kişi maruz kalma sırasında korkuyla yüzleşmek için nefes egzersizleri ve görselleştirme egzersizleri gibi farklı rahatlama teknikleri ile yönlendirilir. Düzenli seanslar ve gevşeme egzersizleri ile korku seviyesi giderek azalır.

Bilişsel Davranışçı Terapi

Bilişsel Davranışçı Terapi Pozlama tedavisi ile el ele gider. Terapist, kişinin hava yolculuğu ile ilişkili zihnini çevreleyen olumsuz düşünceleri tanımayı amaçlamaktadır. Yoğun konuşma ve paylaşma süreci ile terapist, kişiye olumlu düşünceler ve davranışlar aşılamaya çalışır. Ana hedef kişinin hava yolculuğu için uygun bir davranış kazanmasına yardımcı olmaktır.

Uçuş Kursları

Hava yolculuğu yapmadan önce, uçuş personelinin ve psikoloğun seyahat sırasında kullanmak için havacılık ve rahatlama teknikleri hakkında bilgi verdiği özel uçuş kursları mevcuttur.

İlaçlar

Ağır vakalarda, anksiyete ve anti-depresan ilaçları gibi ilaçlar, anksiyete semptomlarını kontrol altında tutmak için doktor tarafından reçete edilir.

Buraya Tıklayarak “dünyada görülen en yaygın 10 fobiyi” Sıraladığım Listeye de Gidebilirsiniz. 

İlk yorumu siz yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir