agorafobi-nedenleri-belirtileri-tedavisi

Agorafobi – Açık veya Kalabalık Alan Korkusu Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Agorafobi, açık alan veya kalabalık olan yerlerde yoğun miktarda sinirlilik ve endişe hissettiğiniz anksiyete bozukluğu türlerinden biridir . Afetler, siyasi ayaklanmalar veya kaza gibi yaşamı tehdit eden olaylardan sonra halka açık bir yerde dışarı çıkmaktan korkuyorsanız, bu tamamen normal bir tepkidir. Ancak, halka açık veya kalabalık yerde olma korkusu altı ay veya daha fazla sürerse, Agorafobiye muzdarip olabilirsiniz.

Ne Kadar Yaygındır?

Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü (NIMH), yetişkinlerin en az % 5.6’sının yaşamları boyunca bir noktada agorafobi belirtileri gösterdiğini söylüyor. Kadınların agorafobiden muzdarip olma olasılığı erkeklerden daha fazladır. Bozukluk genellikle yirmili veya otuzlu bir kişinin orta yaşlarında başlar. Agorafobinin boşanmış ve ayrılmış kişilerde daha yaygın olduğu görülmüştür.

Agorafobi Nedenleri Nelerdir?

Açık veya kalabalık alanlardan korkmanın tek bir nedeni yoktur. Araştırmacılar, bu fobiden bir dizi fiziksel ve psikolojik faktörün sorumlu olabileceğine inanmaktadır.

 • Olguların çoğunda, altta yatan bir ‘panik bozukluğu’ Agorafobi’den sorumlu olabilir. Panik bozukluğu, hastanın kontrolünü kaybetmesine, ağlamasına, titremesine ve ölme hakkında düşüncelerine neden olabilecek yoğun ve irrasyonel bir korku ile karakterizedir. Hasta daha sonra aklındaki  saldırıyı durumlarla ilişkilendirir ve daha sonra bu durumlardan tamamen kaçınmaya çalışır.
 • Bir araştırma ayrıca Agorafobi ile uzun süreli sakinleştirici veya uyku hapı kullanımı arasında olası bir bağlantı olduğunu düşündürmektedir.
 • Mekansal yönelim ve denge güçlüğü çeken bireylerin (veya daha zayıf vestibüler fonksiyonları olanların) kalabalık veya açık alanların aşırı korkusunu yaşadıkları da bilinmektedir.
 • Alkol veya uyuşturucu bağımlılığı öyküsü, travmatik çocukluk deneyimleri, ölüm, boşanma, ilişki zorlukları, savaş, patlama, depremler gibi son yaşam değişiklikleri açık veya kalabalık alanların korkusunu beraberinde getirebilir.

Agorafobi Belirtileri Nelerdir?

Agorafobili kişilerde ortaya çıkan iki semptom kategorisini geniş olarak görebiliriz.

Psikolojik Belirtiler

 1. Halka açık bir yere maruz kaldığında yoğun korku ve endişe.
 2. Kamusal, açık alanlarda herhangi bir durumun ortaya çıkmasından önce endişelenme.
 3. Güvenilir bir kişi olmadan evden çıkamamak.
 4. Çaresizlik ve utanma hissi.
 5. Kamuya açık, kalabalık yerlerden kaçınma ve ev içinde kendini sınırlama.
 6. Öfke ve sinirlilik.
 7. Yoldan geçmek, bir köprüden geçmek veya tünellerden geçmek gibi aktiviteler yapmakta zorluk çekmek.

Fiziksel belirtiler

Bu semptomlar esas olarak, kişi maruz kaldığında veya muhtemelen korkunç bir halka açık alana maruz kaldığında panik sonucu ortaya çıkar.

 1. Titreme
 2. Terleme ve rutubetli eller
 3. Karın rahatsızlığı
 4. İshal
 5. Nefes almakta zorlanma
 6. Hızlı kalp atışı ve göğüs ağrıları
 7. Baş dönmesi ve bayılma
 8. Mide bulantısı ve kusma
 9. Uzuv bölgelerinde uyuşma veya karıncalanma
 10. Vücuda sıcak ve soğuk basması
 11. Kulaklarda vızıltı

Doktora Ne Zaman Gidilir?

 1. Halka açık yerlerde olmanın sıkıntısı ve kaygısı altı aylık bir zaman dilimi içerisinde sürdüyse.
 2. Aynı dönem boyunca herhangi bir kamu işinden kaçındınız veya kaçınmaya çalışıyorsanız.
 3. Açık ve kalabalık bir yere maruz kaldığınızda ayda bir defadan fazla panik atak geçiriyorsanız.

Bir doktordan yardım almalısınız.

Agorafobi Nasıl Tedavi Edilir?

Agorafobi’yi erken tedavi etmek önemlidir, çünkü tedavi edilmezse, daha ciddi bir hâl alabilir ve hatta hastayı depresif veya intihar sürükleyebilir.

Tedavi uygun ilaçlar, bilişsel davranışçı terapi, kendi kendine yardım yöntemleri ve destek gruplarına katılmayı içeren aşamalı bir süreçtir. Sonunda kendinizi korkunuzla savaşırken ve güçlenirken bulacaksınız.

Kendi Kendine Yardım

Doğrudan bir psikoterapisti ziyaret etmek için endişeli hissediyorsanız, kendi kendinize desteklenen kendi kendine yardım terapisini de alabilirsiniz. Kendinizi çevrimiçi ortamda yürütebileceğiniz birçok kendi kendine yardım kitabı, kılavuz ve uygulama etkinliği vardır. Sorunları ve bununla başa çıkmanın yollarını öğrenebileceksiniz. Sonunda rahat olduğunuzda bir terapistle randevu alabilirsiniz.

İlaçlar

Agorafobi semptomlarını kontrol altına almak için yaygın olarak kullanılan ilaçlar , beynin Serotonin seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan anti-depresan ilaçlardır . Bu beyin kimyasalları ruh halinizi ve duygularınızı belirlemekten sorumludur. Ayrıca, korku ve kaygıyı kontrol etmek için anti-anksiyete ilaçları kullanılır. Doktorunuz ne kadar süre alacağınıza karar vermek için düzenli değerlendirme yapacak ve ilaçları izleyecektir.

Bilişsel Davranışçı Terapi

İlaçlarla birlikte bir terapisti ziyaret etmeniz gerekir. Bilişsel Davranışçı Terapi size içsel duygularınızla ve korkunuzla başa çıkma becerilerini yollarını öğretecek ve sorunlarınızın köküne inmenize yardımcı olacaktır. Terapistiniz normal bir yaşama dönüp iç düşüncelerinizi kontrol altına almanız için size koçluk edecektir. Bilişsel Davranışçı Terapi‘nin temel amacı, kendi olumlu düşüncelerinizi gerçekleştirmenizi sağlamak ve düzenli danışmanlık oturumları yoluyla olumlu düşünceler aşılamaktır.

Destek Grupları

Terapi ve ilaçlar yavaş yavaş ilerledikçe, aynı agorafobi bozukluğuna sahip birkaç destek grubuna da katılabilirsiniz. Benzer hikayeleri olan insanlarla tanışır ve onlarla etkileşime girersiniz ve bozuklukla nasıl başa çıktıklarını ve yeni fikirler edinirsiniz. Destek grupları, bozukluğu hayatınızdan atmak için büyük motivasyon ve güven sağlar.

Buraya Tıklayarak “dünyada görülen en yaygın 10 fobiyi” Sıraladığım Listeye de Gidebilirsiniz. 

İlk yorumu siz yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir