akut-stres-bozuklugu-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavisi

Akut Stres Bozukluğu (ASB) Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Travmatik bir olaydan sonraki haftalarda akut stres bozukluğu (ASB) adı verilen bir anksiyete bozukluğu geliştirebilirsiniz . ASB tipik olarak travmatik bir olaydan sonraki bir ay içinde ortaya çıkar. En az üç gün sürer ve bir aya kadar sürebilir. ASB’li kişilerin travma sonrası stres bozukluğunda (TSSB) görülenlere benzer belirtileri vardır .

Akut Stres Bozukluğu Nedenleri

Bir kişinin akut stres bozukluğu riski altında olması için travmatik bir olaya maruz kalması gerekir. Maruz kalan insanların neden sadece küçük bir kısmının stres bozukluğu geliştirdiği açık değildir. Bireylere daha önce bir zihinsel bozukluk tanısı konmuşsa, travmatik olayın çok şiddetli olduğunu algılıyorsa, sıkıntı yaşarken kaçınan bir başa çıkma stiline sahipse veya daha önceki travma öyküsü varsa, stres bozukluğu geliştirme riski daha yüksek olabilir. Kadınların erkeklerden daha fazla akut stres bozukluğu geliştirme olasılığı vardır.

Vücudun akut strese karşı yerleşik, fizyolojik bir yanıtı vardır – stres yanıtı. Korkulu ya da tehdit edici bir olay algılandığında, vücut ya tehdide karşı koymaya, dondurmaya ya da tehditten kaçmaya yönelik otomatik bir müdahale yürütür.

Akut stres tepkisinin ayırt edici özellikleri, kalp atış hızı, kan basıncı, terleme, nefes alma ve metabolizma ve kasların gerilmesinde neredeyse anlık bir dalgalanmadır. Eylem için harekete geçmek için gelişmiş kardiyak debi ve hızlandırılmış metabolizma şarttır.

Psikolojik olarak dikkat tehdit üzerinde yoğunlaşır. İnsanlar bir travma yaşadıktan sonra, yeni tehditler için daha uyanık olabilirler ve çevrelerindeki sürekli tehditleri algılarlar varsayılan tehlikeye ( örneğin müdahaleci anılar veya hayaller nedeniyle) dayanır ve bu nedenle akut stres tepkisini eskisinden daha sık yaşar.

Akut Stres Bozukluğu birçok gruba ayrılır bunlar;

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

  •  

  •  

Buraya Tıklayarak “dünyada görülen en yaygın 10 fobiyi” Sıraladığım Listeye de Gidebilirsiniz. 

İlk yorumu siz yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir