insan-korkusu-nedir-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavisi

Antrofobi – İnsan Korkusu Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Antrofobi,  insan korkusu ‘aşırı, anlamsız ve süreklidir. Diğer sosyal fobilerle sıklıkla yanlış anlaşılan bir bozukluktur. İkisi arasındaki temel fark şudur: Antrofobide, birey, sosyal fobilerde olduğu gibi, sadece halkla konuşma sırasında veya başkalarından yemek yerken insanlardan korkmak yerine çoğu veya tüm durumlarda insanlardan korkar. Bu nedenle, sosyal fobi ve insanların aşırı korkusu arasındaki fark belirsizdir ve bu nedenle tanı genellikle zordur.

 • Antrofobide, birey yakın arkadaşlardan ve akrabalarından korkabilir ve onları bir yabancı kadar tehdit edici olarak algılayabilir.
 • İnsan korkusu aşırı  olan kişi korkusunun mantıksız olduğunu anlar. Buna rağmen, fobinin günlük yaşamlarını, eğitimini veya mesleğini etkilemesine izin verirler. Bu faaliyetleri, insanlarla en az etkileşim olacak şekilde düzenlerler.

Antrofobi – İnsan Korkusu Nedenleri Nelerdir?

 • Geçmişte insanlarla yoğun bir olumsuz deneyim insanların fobisini tetiklemiş olabilir.
 • Zihin bazen yanlış bir şekilde insanlardan korkmayı öğrenebilir.
 • Genel olarak ‘çok sinirli’ ya da aşırı derecede eğimli olma eğilimi olan kişilerde Antrofobi gelişebilir.
 • Fiziksel problemler veya adrenal yetmezlik de bu duruma yol açabilir.

Antrofobi – İnsan Korkusu Belirtileri Nelerdir?

Çoğumuz zaman zaman biraz antisosyal hissediyoruz. Bazı durumlar, ruh hali değişimleri vb. ‘Bizi’ başkalarıyla ilişki kurmak gibi hissetmemeye ‘yol açabilir. Ancak Antrofobi durumunda, sadece sosyalleşme düşüncesi fiziksel veya psikolojik kaygı belirtilerinin çokluğunu tetikleyebilir. Bunlar:

 • Her ne pahasına olursa olsun sosyal olaylardan kaçınmaya çalışmak – bunu yapmak için büyük çaba sarf etmek.
 • İnsanlarla tanışmak zorunda kaldığında dışarı çıkma ya da terör yaşama düşüncesinde paniğe kapılmak. Semptomlar insanlarla gerçek karşılaşmadan günler önce ortaya çıkabilir.
 • Artan kalp atış hızı, nefes darlığı, tıkanma hissi, yutkunma, artan kan basıncı, terleme, titreme, ağlama vb. Bu tür panik atakların yaygın görülen fiziksel belirtileridir.
 • Ölüm düşünceleri, toplumda kendini utandırma korkusu da fobik tarafından yaşanır.

Yardım alarak bu semptomlarla başa çıkmak çok önemlidir. Aileler ve arkadaşlar da bireyi mümkün olduğunca desteklemeli ve derin nefes alma, meditasyon vb. Kendi kendine yardım tekniklerini kullanmaya teşvik etmelidir.

Antrofobi – İnsan Korkusu Nasıl Tedavi Edilir?

Kendi kendine yardım teknikleri:

 • Bunun aşılması gereken paranoya olduğunu anlamalıyız.
 • “İnsanların fark ettiklerini düşündüğümü fark etmediği” mantrasını tekrarlamak yardımcı olabilir.
 • Düşünceleri ve davranışları değiştirmeyi içeren BDT ve DT (Bilişsel davranış ve davranış terapileri) kullanmak. Bu şu anlama gelir: “insanlar bana gülüyor çünkü aptal görünüyorum”, sözü “insanlar beni hiç düşünmüyor”  olarak değiştirilmelidir. Olumsuz ve müteakip olumlu düşünceleri yazmak da fobiye fayda sağlayabilir.

Profesyonel terapiler aynı zamanda Antrofobinin üstesinden gelmede de faydalıdır. Özellikle hipnoterapi, sorunun köküne ulaşmaya yardımcı olabilir, ardından fobinin kademeli olarak daha güçlü korku tetikleyicilerine maruz bırakılmasını içeren sistematik duyarsızlaştırma kullanabilir.

İnsan korkusunu üstesinden gelmeye yardımcı olan bir başka popüler ve son derece etkili terapi, Morita Terapisidir. Bu, öncelikle bireyin onları kabul etmesine yardımcı olarak fobileri düzeltmeye yardımcı olan Zen Budizmi ilkelerine dayanmaktadır. Böylece, korkuyu bir kenara itmek yerine, kişi korkmayı kabul etmeyi ve sonra bununla olumlu bir şekilde başa çıkmanın yollarını bulmayı öğretir.

Konuşma terapisi, insanların fobisi korkusuyla başa çıkmanın önemli bir parçasıdır. Antrofobiden muzdarip insanların sevdikleri ve arkadaşları da destekleyici davranmalı mümkün olduğunca cesaret vererek yardımcı olmalıdırlar.

Buraya Tıklayarak “dünyada görülen en yaygın 10 fobiyi” Sıraladığım Listeye de Gidebilirsiniz. 

 

İlk yorumu siz yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir