ari-korkusu-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavisi

Apifobi – Arı Korkusu Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Fobi Nedir? Korku ile Fobi Arasındaki Fark Nedir? adlı yazıma göz atarak bilgi edinebilirsiniz.

Apifobi olarak bilinen arı korkusu muhtemelen en yaygın özgül hayvan fobilerinden biridir. Tüm fobiler gibi, arı korkusunun da birçok farklı nedeni olabilir. Bazı insanlar, sokulduktan veya başka birinin sokulduğunu izledikten sonra apifobi gelişebilir, ancak korkunun gerçekleşmesi için önceden maruziyet gerekli değildir.

Arı Korkusunun Nedenleri Nelerdir?

Arı korkusu gibi böcekle ilgili fobiler, yaygın bir özgül fobi türüdür . Bununla birlikte, fobilerin tam olarak gelişmesine neden olan şey hala bilinmemektedir. Aşağıdaki faktörlerin katkıda bulunduğuna inanılmaktadır:

  • Olumsuz deneyimler. Bir fobi, üzücü veya hoş olmayan bir deneyime bağlı olabilir. Örneğin, bir arı sokmasıyla ilişkili ağrıyı hissetmek veya bir arı sokmasına kötü bir tepki vermek arı korkusuna yol açabilir.
  • Öğrenilmiş davranış. Diğer kaynaklardan aldığınız bilgilere dayanarak bir şeyden korkmayı öğrenebilirsiniz. Bu bir ebeveynin arı korkusunu gözlemleme veya “katil arı” ile ilgili haberleri veya uyarıları duyma gibi şeyleri içerebilir.
  • Bireysel faktörler. Herkes korku ve kaygıyı farklı şekillerde işler. Bazı insanlar doğal olarak diğerlerinden daha endişeli bir mizacına sahip olabilir.

Arı Korkusunun Belirtileri Nelerdir?

İnsanlarda (hem çocuklar hem de yetişkinler) apifobiyi gösteren yaygın semptomlar şunlardır:

  • Aşırı ve anlamsız arı korkusu (mevcut olmasalar bile)
  • Arılar hakkında bir düşünce, resim veya konuşma bile korkuyu tetikleyebilir
  • Orman veya mağara gibi arı ve arı kovanlarının bulunabileceği yerlerden tamamen kaçınma
  • Arı görme korkusu nedeniyle yürüyüş ve kamp gibi faaliyetlerden kaçınma
  • Korkunun mantıksız olduğunu fark etmek (çocuklar hariç)
  • Terleme, titreme, hızlı kalp atışı, baş dönmesi, bayılma, bulantı, kusma, nefes darlığı, karın huzursuzluğu ve düzgün düşünememe gibi belirtilerle birlikte panik ataklar.

Doktora Ne Zaman Gidilir?

Altı aydan uzun bir süredir bu semptomlarla karşı karşıyaysanız, bir doktora danışmanız gerekir. Evinizin yakınında orman varsa veya komşunuzun bir arı kovanı varsa, apifobi günlük hayatı kesintiye uğratabilir. Bu gibi durumlarda, apifobinizin tedaviye ihtiyacı vardır.

Arı Korkusu Nasıl Tedavi Edilir?

Bilişsel Davranışçı Terapi 

Bilişsel Davranışçı Terapi, kişinin arılara yönelik düşüncelerini ve inançlarını bulmayı amaçlamaktadır. Çoğu zaman, arı korkusu olumsuz algı ve arılar hakkında düşünmeyle ilişkilidir. Terapist kişi ile görüşme ve konuşma seanslarına sahiptir ve olumsuz görüntüleri olumlu olanlarla değiştirmeye çalışır. Terapist ayrıca arılarla ilgili olumlu gerçekler ve bilgiler verir, saldırı veya sokma korkusunu ortadan kaldırır.

Pozlama Tedavisi

Pozlama Tedavisi, kişinin oyuncak arılar veya resimlerle veya arılar içeren diğer kopya ortamlarla karşı karşıya kaldığı düzenli oturumlarla düzenlenir. Düzenli maruziyetler ve terapist tarafından uygun rehberlik yoluyla, kişi sonunda arılar için tolerans geliştirecektir. Terapist ayrıca kas serbest bırakma egzersizleri, zihin görselleştirmeleri ve solunum kontrolleri gibi farklı rahatlama yolları da öğretir. Kişi maruz kalma sırasında korkulu özneye bakarken aynı anda gevşeme yöntemlerini kullanır. Temel amacı korku ve kaygıyı uyuşturmaktır.

İlaçlar

Arılar için ciddi anksiyete vakalarında, bir kişideki korkulu duyguları kontrol etmek için anti-anksiyete ve anti-depresan ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar, bir kişinin mizacını belirlemekten sorumlu olan Serotonin gibi beyin kimyasallarını ayarlamaya yardımcı olur.

Buraya Tıklayarak “dünyada görülen en yaygın 10 fobiyi” Sıraladığım Listeye de Gidebilirsiniz. 

İlk yorumu siz yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir