en-yaygin-10-fobi

Dünyada Görülen En Yaygın 10 Fobi

Fobiler, gerçek ve hayali korkuların orantısız başlattığı üzücü duygulardır. Hastalar için fobiler dayanılmaz bir hal alır. Hatta hayatını tehdit eder, fakat fobilerden muzdarip olmayan kişiler fobileri ilginç veya büyüleyici bulabilir. Fobiler genellikle çocukluk veya ergenlik döneminde ortaya çıkar ve yetişkinliğe kadar devam eder. Ayrıca kadınlarda erkeklerden 2 kat daha fazla fobi görülür. Evrim ve davranış teorileri de dahil olmak üzere fobilerin neden geliştiğine dair birtakım açıklamalar vardır. Sebep ne olursa olsun, fobiler, bilişsel, davranışsal terapi  teknikleri ve ilaçlarla en aza indirilebilecek ve hatta ortadan kaldırılabilecek tedavi edilebilir durumlardır.

Bu yazıda sizlere dünyada görülen en yaygın 10 fobiyi sıralayacağım.

Ayrıntılı içeriğe ulaşmak için yazı linkine veya resimlere tıklayabilirsiniz keyifli okumalar.

1. Araknofobi – Örümcek Korkusu

Çoğu insan örümcekleri sevmez. Ve örümcek gördüğünde ya kaçar ya da örümceği öldürmeyi denerler. Araknofobi veya örümcek korkusu, en yaygın spesifik fobilerden biri olsa da, örümcekleri sevmeyen herkes bu fobiyi yaşamaz. Araknofobisi olan bir kişi, bir örümceğe maruz kalmamasını sağlamak için büyük çaba harcayacaktır. Bir zamanlar örümcek ağlarını gördüğü bir bodrum katına inmek gibi örümceklere maruz kalma riski daha yüksek olan etkinliklere katılmak istemez. Fobisi olan kişinin, yaşamına müdahale eden kalıcı ve aşırı bir korkusu vardır.

2. Ofidiyofobi – Yılan Korkusu

İnsanların birçok korkusu var. Yılan korkusu  ya da Ofidiyofobi korkusu dünyada ikinci en yaygın fobidir. Yaklaşık her 3 insandan birinde yılan korkusu var olduğu gözlemlenmiştir. Yılanlar kesinlikle insanlar için en cana yakın hayvanlar değiller, ama çoğumuz kendimizi yılanların normal korkusuyla başa çıkabiliriz. Fakat Ofidiyofobik olanlar, bu ürpertici sürüngenlere karşı normal korkunun aksine, yoğun ve sürekli olan yılan korkusuna sahiptir. Sadece bir düşünce veya yılan resmini görmek bile Ofidiyofobi olan bir kişide panik atağı tetikleyebilir.

3. Akrofobi – Yükseklik Korkusu

Akrofobi veya yükseklik korkusu insanların % 6’sından fazlasını etkiler. Bu korku anksiyete ataklarına  ve yüksek yerlerden kaçınmaya yol açabilir. Bu fobiden muzdarip olan insanlar, köprüler, kuleler, yüksek binalar ve hatta gerçek anlamda yüksek olmayan bir yerlerden kaçınmak için büyük çaba gösterirler. Bazı durumlarda bu yükseklik korkusu travmatik bir deneyimin sonucu olabilirken, Etraftan duyulan söylemlerden bile etkilenebilirler. İnsanların yüksekliklerle karşılaştıklarında bir dereceye kadar korku duymaları yaygın olsa da, bu fobi panik ataklara ve kaçınma davranışlarına neden olabilecek ciddi bir korku içerir.

4. Agorafobi – Açık veya Kalabalık Alan Korkusu

Agorafobi, açık alan veya kalabalık olan yerlerde yoğun miktarda sinirlilik ve endişe hissettiğiniz anksiyete bozukluğu türlerinden biridir . Afetler, siyasi ayaklanmalar veya kaza gibi yaşamı tehdit eden olaylardan sonra halka açık bir yerde dışarı çıkmaktan korkuyorsanız, bu tamamen normal bir tepkidir. Ancak halka açık veya kalabalık yerde olma korkusu altı ay veya daha fazla sürerse, Agorafobiye muzdarip olabilirsiniz. Panik atağı olan kişilerin yaklaşık üçte birinde agorafobi gelişir. Agorafobi genellikle ergenlik ve 30’lu yaşların ortaları arasında gelişir. Agorafobili insanların üçte ikisi kadındır. Bozukluk genellikle kendiliğinden ve beklenmedik bir panik atak olarak başlar bu da başka bir atak olma olasılığı konusunda kaygıya yol açar.

5. Sinofobi – Köpek Korkusu

Fobi her zaman zararlı ve zehirli hayvanlarla değil, aynı zamanda köpekler gibi dost canlılarıyla da ilişkili olabilir. Zoofobi (hayvan korkusu) söz konusu olduğunda, Sinofobi veya köpek korkusu, yılan veya örümcek korkusu kadar yaygın değildir. Bununla birlikte, köpeklerden korkan insanların da günlük yaşamlarında onlarla karşılaşma olasılığının yüksek olduğunu belirtmek önemlidir. Genellikle çocuklukta bir köpek tarafından ısırılmak gibi belirli kişisel deneyimlerle ilişkilidir. Bu tür olaylar oldukça travmatik olabilir ve yetişkinliğe kadar süren korku yanıtlarına yol açabilir. Bu fobi köpekleri içeren her türlü durumdan kaçınmanızı sağlar. Sonuç olarak, sosyal, ailevi veya mesleki faaliyetleri olumsuz yönde etkilenebilir.

6. Astrafobi – Gök Gürültüsü ve Şimşek Korkusu

Birçok insan yağmur yağarken dışarı çıkmayı sever. Bununla birlikte, yağmurun sesini ve gürleyen şimşeklerle (Astrafobi) birlikte düşmesini izlemeyi sever. Doğanın tutumu onlar için bir zevk meselesi olsa da, bazıları gizlice bu gök gürültüsünden açıklanamayan bir korku yaşayabilir. Yoğun bir gök gürültüsü, şimşek ve yağmur fırtınası korkusu olan herkes astrafobi hastalığı çekiyor olabilir. En vahşi hayvanların bile aşırı gök gürültüsü ve şimşek korkusu vardır ve saklanmak için yer ararlar.

7. Klostrofobi – Kapalı Alan Korkusu

Klostrofobi, bir bireyin küçük veya kapalı alanlardan büyük korkuyla karşılaştığı bir tür durumsal fobidir (belirli durumlardan korkma). Klostrofobiden muzdarip bir kişi asansörlere binmekten korkuyor olabilir. Birçok klostrofobik kişinin tünel, mağara, maden veya uçak içinde olmaktan korktuğu da bilinmektedir. Tipik olarak bu tür yerlerden tuzağa düşmüş veya kaçamayacakları imgelerin görüldüğünü ve bunlardan kaçınmak için büyük çaba sarf ettikleri bilinmektedir.

8. Mizofobi – Mikrop Korkusu

Mizofobi, mikrop, bakteri, kirlilik, kontaminasyon ve enfeksiyondan kaynaklanan patolojik bir korkuyu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Aşırı mikrop korkusu olan insanlar dünyanın ‘pis bir yer’ olduğuna inanır ve obsesif kompulsif bozukluklar geliştirebilir. Sonuç olarak, her zaman temizlikle ilgili bir endişenin ötesinde yıkar veya temizlerler. Günlerinin büyük bölümlerini bu aktiviteleri defalarca yaparak geçirdikleri bilinmektedir. Bu yaygın fobi, insanların kontaminasyon korkusu, dezenfektanların aşırı kullanımı ve hastalık salgınlarıyla ilgili medya raporlarıyla aşırı meşguliyet korkusuyla diğer insanlarla fiziksel temastan kaçınmasına da neden olabilir. Bu fobisi olan kişiler, doktor ofisleri, uçaklar, okullar ve eczaneler gibi mikropların bulunma olasılığından da kaçınabilir.

9. Aerofobi – Uçak Korkusu

Aerofobi helikopterlerde, uçaklarda ve diğer uçan araçlarda uçma korkusudur. Bazı hastalarda Klostrofobi (küçük ve kapalı alanlardan korkma) veya Akrofobi (yükseklik korkusu) vb. Gibi diğer korkular veya fobilerle birlikte bulunabilir. Hava yolcularının yaklaşık % 25’inin bu fobiden muzdarip olduğu bilinmektedir. Uçmanın gerekli olduğu bir tatil veya iş seyahatine mi çıkıyorsunuz, ancak bunun düşüncesi sizi endişelendiriyor mu? O zaman Aerofobi hastası olabilirsiniz.

10. Tripofobi – Delik Korkusu

Tripofobi, yakından dolu deliklerden korkma veya iğrenme. Küçük deliklere sahip yüzeylere bakıldığında rahatsızlık hisseden insanlar birbirine yakın hisseder. Örneğin, bir lotus tohumu kapsülünün başı veya çilek gövdesi, bu fobisi olan bir kişide rahatsızlığını tetikleyebilir. Fobi resmi olarak tanınmıyor. Tripfobi ile ilgili çalışmalar sınırlıdır ve mevcut olan araştırma, resmi bir durum olarak kabul edilip edilmeyeceği konusunda bölünmüştür. Tripofobi ilk olarak 2005’te görülmeye başlandı. Birçok insan deliklerden, hatta delik resimlerinden dolayı aşırı sıkıntı hissinden şikayet etti. İnternete birkaç delik ve bölme imgesi atıldı, binlerce kişi tripofobik olduğunu hissettiğini bildirdi. İnsanların en az yüzde 16’sında tripofobi olduğu tahmin edilmektedir. Yaş, cinsiyet veya diğer kişisel özelliklere bakılmaksızın herkeste ortaya çıkabilir.

Bu yazıda sizlere dünyada görülen en yaygın 10 fobiyi sıralamış oldum sonuç olarak;

Fobiler en yaygın psikiyatrik bozukluk türlerinden biridir ve bir kişinin işleyişinde ve refahında önemli bir bozulma yaratabilir. Neyse ki, psikoterapi , ilaç tedavisi veya her ikisinin bir kombinasyonunu içeren güvenli ve etkili tedaviler mevcuttur. 

Fobiler için uygun bir tedavi planı geliştirmek için her zaman doktor ya da terapist danışmak en iyisidir, semptomlar ve fobi şiddeti de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak tedavi yöntemleri seçilir.

İlk yorumu siz yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir