Geraskofobi-nedir-belirtileri-tedavisi

Geraskofobi – Yaşlılık Korkusu Nedir? Belirtileri, Tedavisi

Geraskofobi Nedir?

Birazda olsa çoğumuz yaşlanmaktan korkuyoruz. Kimse gençliklerini kaybetmek, kırışıklıklarının olması ve yaşla birlikte kaçınılmaz olan diğer sağlık problemleriyle yüzleşmek istemez. Bu durumun aşırı ve sürekli bir biçimde yaşanılmasına Geraskofobi yani yaşlılık korkusu denir.

Geraskofobi Belirtileri

Her insanın geraskofobiye farklı tepkileri vardır. Bazıları yaşlanma düşüncesinden o kadar bunalmış ki, aşağıdaki belirtilerle tam bir anksiyete / panik atağa yol açabiliyor.

  • Baş dönmesi, Bayılma
  • Titreme, Titreme geliştirme
  • Ölme düşünceleri,
  • Çarpıntı ve hızlı nefes alma
  • Kendini açıkça düşünememe veya ifade edememe – gerçeklikle bağlantısız hissetme
  • Tam kontrol kaybı hissi, sanki deliriyormuş gibi hissetmek.

Doğal olarak, tüm bu belirtiler kişinin günlük yaşamını büyük ölçüde etkileyebilir ve kişinin tamamen çekilmesine ve bunalmasına neden olabilir. Aşırı endişe, yüksek tansiyon veya kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek strese de yol açar. Geraskofobi kişinin kişisel ve mesleki yaşamını etkiler.

Geraskofobi Tedavisi

Geraskofobi çeşitli şekillerde tedavi edilebilir. Profesyonel terapistlerin ve danışmanların maruz kalma terapisi, enerji terapisi, hipnoterapi, psikoterapi ve hatta ilaçlar gibi tedavileri kullandığı bilinmektedir.

Fobinin yaygın olarak rapor edilmediği ve çoğu insanın düşündüğünden daha yaygın olduğu varsayılmaktadır. Siz veya tanıdığınız biri bu fobiden yaşam kalitesini etkilediği noktaya kadar acı çekiyorsa lütfen yardım alınız.

 

Buraya Tıklayarak “dünyada görülen en yaygın 10 fobiyi” Sıraladığım Listeye de Gidebilirsiniz. 

İlk yorumu siz yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir