kitap-okuma-rehberi-turleri-onerıleri

Kitap Okuma Rehberi – Kitap Türleri ve Önerileri

Kitap okumak yaygın bir hobidir ve yüzlerce yıl öncesine dayanan kökenini izleyebilen bir hobidir. Çocukken çocuk edebiyatını okumak, yaşamın ilerleyen dönemlerinde edebiyat sevgisini etkileyebilir. Bir hobi olarak okumanın en büyük faydalarından biri, boş bir an olduğunda hemen elimize alıp okuyabilmemizdir. Okumanın büyük bir avantajıda, insan zihninin kitapta tasvir edilen dünyaya ilişkin kendi görüşünü yaratmasına izin vermesidir, fakat bir kitap diziye, filme veya bir oyuna dönüştüyse hayal kırılığı yaratabilir.

Kitap Türleri ve Kitap Önerileri

Vurgulamak isteriz ki, bu türlerin bazıları çocuklar için yazılmış olsa da, bazı insanlar için belirli kitaplar diye bir şey yoktur. Çocuk edebiyatı olarak sınıflandırılmış şeylerden hoşlanan çeşitli yetişkin var. JK Rowling’in Harry Potter serisi bunun harika bir örneğidir. Aynı şekilde, Bram Stoker’in Draculası gibi yetişkin edebiyatı olarak bunları okuyan çocuklar ve gençler var.

Aşağıda önereceğim kitaplar türünün bir çok özelliğini yansıtan popüler kitaplardır.

Kitapları internet üzerinden güvenli bir şekilde satın almak isterseniz kitabın ismine dokunmanız veya tıklamanız sizi trendyol sitesine yönlendirecektir.

Klasikler

Bu kitaplara klasik denir çünkü zamanın testine katlanmışlardır ve hala ayakta durmaktadırlar. Birçok klasik edebiyat eseri, birçoğu çok sevilen filmlere dönüştürüldü, ancak film asla kitabın ne yaptığını anlatmıyor. Bu kitaplar genellikle diğer büyük edebiyat parçalarının temelini oluşturur. Diğer popüler klasikler;

Fantezi

Fantezi, esas olarak büyülü varlıklar ve konuşan hayvanlar gibi gerçek hayatta asla gerçekleşemeyecek şeylerin varlığı ile karakterizedir. Bugün en popüler fantastik kitaplar JK Rowling’in “Harry Potter” serisidir. Harry Potter ve maceraları adlı genç bir sihirbaz hakkında yedi kitaplık bir seridir. Diğer fantezi romanları;

Tarihsel Kurgu

Tarihsel kurgu kitapları geçmişte geçen bir öykü anlatır. Genellikle tarihe dayanır ve gerçek tarihi kişileri içerir, ancak temel karakterler kurgusal olabilirler.

Bazı önerilen ve popüler tarihsel kurgu kitapları;

Korku

Korkunun birincil özelliği, her bireyin birisinin korku ile tepki vermesine neden olan duygusal, psikolojik veya fiziksel bir tepki yaratmasıdır. En ünlü korku yazarlarından biri Stephen Kingdir. Stephen King’in korku romanlarının neredeyse tamamı filmlere dönüştürüldü ve filmi izlediyseniz ve çok korktuysanız, kitap çok daha korkutucu. ürpertici, bu dünyaya dalmaya hazırsanız, başlamanıza yardımcı olacak bazı kitaplar;

 

Gizem

Gizem, genellikle dedektif kurgusu veya suç kurgusu ile eşanlamlı olarak kullanılan gevşek bir şekilde tanımlanmış bir terimdir – başka bir deyişle, bir dedektifin (profesyonel veya amatör) bir suçu araştırdığı ve çözdüğü yeni veya kısa bir hikaye. Bazı öneriler;

Romantik

Romantik, Batı kültüründe, özellikle İngilizce konuşulan ülkelerde geliştirilen bir edebi türdür. Bu türdeki romanlar öncelikli olarak iki kişi arasındaki ilişkiye ve romantik sevgiye odaklanır ve “duygusal olarak tatmin edici ve iyimser bir son” olmalıdır.

Bugün birçok insan bu romanları okumaktan büyük zevk alıyor. Muhtemelen tüm yetişkin türlerinin en popüleridir.  Bazı Öneriler;

Bilim Kurgu

Bilim kurgu, bilim veya teknolojideki hayali yeniliklerin etkisiyle uğraşan, genellikle gelecekte ayarlanan bir kurgu türüdür. Hikaye bağlamında, hayali unsurlarının bilimsel olarak kurulmuş veya bilimsel olarak büyük ölçüde mümkün olması nedeniyle fanteziden farklıdır.

Çoğu türde olduğu gibi bilim kurgunun birçok farklı dalı vardır. Bilim kurgu hoşunuza gidecek bir şey gibi geliyorsa ve ilk aldığınız kitabı beğenmediyseniz vazgeçmeyin. Başka bir tane deneyin – özellikle bu tür çok çeşitlidir ve çoğu kişi, hayran olmasalar bile, sevdikleri bir şey bulabilir.

Gerilim

Çocuk Edebiyatı

Çocuk edebiyatı farklı şekillerde ve farklı düzeylerde yazılmış olması bakımından  farklı olduğu için, bu  öneriler dört çeşit çocuk edebiyatına bölünmüştür.

İşte genç okuyucular için harika kitap örnekleri.

Bölüm kitapları

Resimli kitaplar

Kurgusal Olmayan Edebiyat

70’lerden beri, kurgusal olmayan roman biraz düşüş yaşadı. Ancak kurgu olmayan edebiyatı okumamalısınız anlamına gelmez! İlginizi çekecek birçok kurgusal olmayan roman, biyografi ve anı var!

Tabii ki, spor, sanat, yemek pişirme, din, hobiler, tarih ve diğer birçok konuyu kapsayan yüzlerce biyografi ve binlerce başka kitap var. Yerel kütüphanenizin kurgusal olmayan bölümünde bir çok kitabı bulabilirsiniz.

Film Olmuş Kitaplar

Bazı film olmuş popüler kitaplar;

 

Sizinde Önerileriniz Varsa Lütfen Yorum Atınız.

 

Dünyada görülen en yaygın 10 hobiyi ele aldığım listeyide inceleyebilirsiniz.

İlk yorumu siz yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir